Czy weganie są groźni?

il_fullxfull.845875958_ey2s

Siedzimy przy rodzinnym obiedzie i wreszcie ktoś pyta:
– To kim Wy teraz jesteście? Weganami?
– Nie, nie jesteśmy- Migamy się.
– To jak się nazywacie?
– Agnieszka i Tomek- Odpowiada mój mąż.

Przytaczam te słowa na dowód, że nadawanie etykietek i szufladkowanie ludzi wprawdzie ułatwia wstępne rozeznanie, ale też przysparza kłopotów. Nie wiem czy wiecie, może głupio się przyznawać ale weganie są… groźni!
Przestajesz jeść określone produkty i nagle- bang!- jesteś w klubie, a nawet w fightclubie;)

Groźni weganie:
– głoszą, walczą, przekonują cię do swoich racji
– wytykają ci brak wiedzy i chcą tą wiedzę przekazać (wszak nikt ze świadomością skąd pochodzi kotlecik nie brałby go do ust)
– odwołują się do sumienia, z którym jesteś na bakier
– oceniają! Bywają pełni pogardy…

Kto by tam ich lubił?;)

Poważnie, taki to już jest problem ze środowiskami skonstruowanymi wokół jakiejś idei, że stają się dla ludzi „kościołami”. I o ile sama idea jest mi bardzo bliska, bo ani nie chcę przykładać ręki do zbrodni ani do cierpienia zwierząt, jestem w dodatku przekonana o korzyściach zdrowotnych wege jedzenia, to cechy tego „światka” bywają odpychające. Pewnie zapatrzenie w jedną tylko ideę i jeden pomysł na życie skutkuje ślepotą na pozostałe. Może zbyt wielu mamy zapalonych neofitów, chcących nawrócić cały świat? Dość, że ta przynależność nie jest powodem do dumy.

Najbardziej martwi mnie fakt, że „bycie w klubie”, może dawać poczucie bezpieczeństwa i zamiast otwierać horyzonty- ogranicza. Weganizm staje się naszym podstawowym wyborem, głównym kryterium: jeżeli coś jest wegańskie to jest bezpieczne. Hm… Poczytajcie sobie jakie składy mają wegańskie lody albo wegańskie kosmetyki. Albo zastanówcie się ile zużyto wody czy energii w produkcji wegańskich butów…
Nie wiem dlaczego, u większości z nas te informacje nie składają się w spójny obraz świata i spójny obraz jego problemów. Informacja czy dany produkt jest wegański czy nie jest tylko jedną z wielu informacji, które mogą wpłynąć na nas jako konsumentów. Co więcej- priorytety innych ludzi mogą być uszeregowane zupełnie inaczej. Stąd właśnie biorą się: ekologiczne mięso albo syfiasty wegański kosmetyk.

Co myślisz o tym zjawisku? Na jakim etapie jesteś? Jeśli ten wpis nie jest Ci obojętny zostaw komentarz proszę:)

Zdjęcie pochodzi STĄD

3 Thoughts on “Czy weganie są groźni?

  1. Myślę o tym co napisałaś. Podejrzewam, że każda ideologia (chyba można tak nazwać także weganizm w postaci, którą opisałaś) staje się niebezpieczna. Zawsze (rozmyślałam o różnych ideach i jakoś mi się zgadza) jest niebezpieczeństwo pojawienia się fanatyzmu poprostu. Nawet w ot, byciu kurą domową: niewiele trzeba żeby swoje kompleksy przełożyć na ideę jedyną i właściwą (oczywiście) „miejsce kobiety jest w domu”. Z czym się nie zgadzam, choć sama takie właśnie życie wybieram. Poza rónymi aspektami mnie przeraża fakt utraty wolności. Ustawieniu sobie sztywnych granic i walki o rację…. Dla mnie wolność ma wartość nadrzędną, co może wydawać się dziwne, bo nie biegam elegancka do pracy tylko w kapciach po domu. Ale tak właśnie jest. Jestem na etapie wyzwolonej kury domowej ;-) Pozdrawiam :-)

    • shadesofgreen on Styczeń 15, 2016 at 10:43 am said:

      KarolinaPe, wstyd mi, ze odpowiadam z takim opóźnieniem, ale przechodziliśmy problemy techniczne i wiem, ze możesz nawet nie przeczytać tej odpowiedzi, ale spróbuję, co tam! Zgadzam się, że wyznaczenie sztywnych granic jest przerażające. Wcale nie dlatego, że trudno te wysokie standardy zachowań utrzymać tylko dlatego, że to przeczy rozwojowi. Wydaje mi się, że tylko człowiek otwarty na dyskusję a nawet porzucenie pewnych idei- na prawdę się czegoś w życiu uczy i posuwa do przodu. Pozdrawiam Cię ciepło Droga Wyzwolona Kuro Domowa!

  2. Zbilansowana dieta wegetariaсska najczк¶ciej dostarcza organizmowi niezbкdnych protein, czego niestety nie moїna juї powiedzieж o tіuszczach i kwasach tіuszczowych. W rezultacie, weganie maj± tendencjк do podwyїszonego poziomu homocysteiny we krwi oraz obniїonego poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Oba te czynniki stanowi± ryzyko chorуb serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 + sześć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation